Ściany pełnią kluczową wręcz rolę w aranżacji każdego wnętrza. Nie ma lepszego sposobu na zmianę wystroju niż zmiana koloru ścian. Ludzie już w dawnych czasach mieszali różne substancje i pokrywali nimi ściany, by nadać im barwę.

I choć dziś może się to wydawać prymitywne, właśnie owe mieszanki były podwaliną współczesnych farb ściennych i nie tylko. Istnieje co najmniej kilka sposobów na wykończenie ścian: malowanie, tapeta, panele, kamień, glazura… Nie ulega jednak wątpliwościom fakt, że malowanie ścian było i jest najbardziej popularną formą wykończenia. Jak wspomniano już nieco wyżej, kolory ścian w pokoju oraz galeria projektów domów jednorodzinnych odgrywają znaczącą rolę w jego aranżacji. Dlatego często stawiamy sobie pytanie, jak pomalować ściany, by osiągnąć pożądany efekt.

Szukając odpowiedzi na to pytanie zwykle zastanawiamy się nad doborem kolorów, warto jednak pamiętać, że dekoracja ścian nie opiera się wyłącznie na jej pomalowaniu czy połączeniu kilku kolorów. Dziś mamy do wyboru cały asortyment taki jak naklejki na ścianę, szablony i specjalne wzory. Przez wiele lat w modzie dominował raczej jeden kolor. Później pojawił się pomysł na malowanie każdej ze ścian na inny kolor. Współczesna moda nie ogranicza pod żadnym względem, wręcz przeciwnie, zachęca do kreatywności i popiera najbardziej chwytliwe i oryginalne pomysły.

Obecnie nie mówi się o tym, że zielony nie pasuje do czerwonego, a fioletowy do pomarańczowego- wszystko pasuje, pod warunkiem, że jest odpowiednio rozplanowane. Śmiałe kolor ścian jest dziś w modzie, a im większy kontrast, im większe załamania, tym lepiej. Asortyment jest niebywale szeroki, nie trzeba kłopotać się o modne kolory do salonu, jest ich bowiem mnóstwo i są one coraz lepsze. Współczesne farby nie rozmazują się i są przystosowane do stosowania różnorodnych technik- dekoracyjne malowanie ścian staje powoli na czele, spychając w cień tradycyjne, jednobarwne ściany. Odwieczny problem, jakim jest grzyb na ścianie może być sukcesywnie niszczony już w zarodku, dzięki różnorodnym preparatom i farbom.