Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie budynku? Musisz wobec tego zatrzymać w nim ciepło! Dowiedz się jak to zrobić.
Koszty ogrzewania budynków z roku na rok są coraz większe. Jak wobec tego zabezpieczyć swój portfel w kolejnych sezonach grzewczych? Odpowiedź, to skuteczna izolacja budynku!
Źródło: https://izolacjapianka.pl/
Jak budynek traci ciepło?
Szacunkowe straty ciepła w budynkach wyglądają w następujący sposób:
- przez dach – 20-30%,
- przez wentylację grawitacyjną – 25-35%,
- przez okna – 10-20%,
- przez podłogę na gruncie – 5%,
- przez ściany – 20-30%.
Oczywiście powyższe dane mają charakter orientacyjny i aby określić dokładne straty należy wykonać audyt energetyczny budynku. Zebrane w nim informacje pozwolą określić najsłabsze punkty budynku pod względem termoizolacyjności.
Gdy już dowiemy się dokładnie jakie obszary budynku tracą najwięcej ciepła, możemy przystąpić do działania! W naszego doświadczenia wynika, że najprostszym rozwiązaniem, które pozwoli znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania jest wykonanie ocieplenia poddasza nieużytkowego (jeśli nie zostało wcześniej ocieplone).
Zmniejszenie kosztów ogrzewania o 20-30% to dla większości gospodarstw domowych bardzo znaczące zyski w domowym budżecie.
Kiedy już postanowiliśmy, że chcemy zatrzymać ciepło w domu i rozpoczynamy od izolacji poddasza, następnym krokiem będzie wybranie odpowiedniej technologii izolacji. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na czasie, skuteczności i nie chcesz wykonywać izolacji samodzielnie, to jedną z najciekawszych technologii będzie…
…izolacja poddasza pianą poliuretanową!
Piana poliuretanowa to coraz ciekawsza technologia, która zdobywa uznanie coraz większej grupy inwestorów w Polsce i na świecie. W takich krajach jak USA, czy Kanada, tego typu rozwiązania są standardem. Dlaczego warto zainteresować się tą technologią? Spytaliśmy o to ekspertów z firmy Matuszyk & Radajak:
„Pianka poliuretanowa składa się z milionów małych pęcherzyków powietrza, które powodują skuteczne ocieplenie w przeciwieństwie do włóknistej wełny mineralnej, a ponadto jest paroprzepuszczalana w kontrolowany sposób.
Piankę poliuretanową nakłada się za pomocą pistoletu natryskowego. W dużym skrócie wygląda to tak: Aplikator nanosi ok. 1 milimetra pianki poliuretanowej i w ciągu 3 sekund rozrasta się ona 100-krotnie wypełniając KAŻDĄ szczelinę, porowatą technologią o najlepszym współczynniku izolacyjności dostępnym na rynku.
Gwarantuje to niespotykaną szczelność oraz wyeliminowanie do minimum powstawanie mostków termicznych.”
Jak wybrać rzetelną firmę do wykonania izolacji pianą poliuretanową?
Z pewnością warto zacząć od zapoznania się z dotychczasowymi realizacjami danej firmy. Najlepiej, jeśli będzie istniała możliwość bezpośredniego skontaktowania się z inwestorami, którzy zastosowali pianę poliuretanową przynajmniej 1 sezon grzewczy wcześniej. Ich opinia na temat firmy i technologii będzie bardzo wartościowa.
Ponadto, podstawa to sprawdzenie opinii na temat danej firmy w Internecie. Pamiętaj, że sama piana poliuretanową jako produkt to nie wszystko i bardzo ważne są doświadczenie i umiejętności aplikatora – od tego zależą Twoje przyszłe koszty ogrzewania.
Podsumowanie
Koszty ogrzewania Twojego budynku zależą od tego ile energii cieplnej wytworzonej przez system grzewczy zostanie „wypuszczone” na zewnątrz. Ogranicz straty energii do minimum, a przekonasz się jak wiele pieniędzy zostanie w Twoim portfelu!