Jedni wolą oszczędzić i kupują gotowy projekt domu z katalogu, inni zaś odwiedzają biuro architektoniczne stawiając na projekt indywidualny. Która z opcji jest korzystniejsza?
W tekście dowiesz się jakie wady i zalety mają projekty gotowe, a jakie projekty wykonywane na zamówienie.
Biuro architektoniczne
Zamawianie projektu domu u architekta, czy zakup gotowca z platform? To jedno z często zadawanych pytań w kontekście mieszkań, a oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Przy decyzji rodzaju projektu powinniśmy brać pod uwagę ilość i formę zmian, które zamierzamy wprowadzić. Oferta rynkowa zawiera bardzo dużą ilość katalogowych projektów i dotarcie do wszystkich propozycji byłoby niezwykle trudne, dlatego warto skontaktować się z pracownią, która oferuje gotowe projekty, by przedstawiła propozycje najbardziej zbliżone do naszych oczekiwań. Może się okazać, że w ofercie jest dom spełniający nasze wszystkie potrzeby lub nie wymaga zbyt wielu zmian.
Jeśli natomiast wolisz indywidualny projekt, szeroka oferta, którą dysponuje biuro architektoniczne z Poznania zapewnia klientom różne rozwiązania. Doświadczeni pracownicy biura podpowiedzą jak zaplanować przestrzeń, by była maksymalnie funkcjonalna, praktyczna oraz atrakcyjna wizualnie. Każde działanie jest nakierowane na potrzeby i oczekiwania klientów.
Zalety i wady projektów domów gotowych i indywidualnych
Zarówno projekty domów katalogowych, jak i projekty wykonywane na indywidualne zamówienie mają swoje zalety i wady. Do zalet gotowych projektów należą m.in.:
- Szybka realizacja – gotowy projekt otrzymujemy w ciągu kilku dni od zamówienia, co znacznie przyspiesza formalności,
- Różne propozycje aranżacji – gotowe projekty posiadają wizualizacje domu oraz wnętrz, i na tej podstawie można bazować podczas prac wykończeniowych budynku,
- Różne warianty – gotowe projekty są często dostępne są w dużęj ilości wariantów, np. z garażem, piwnicą, lub innym układem wnętrz,
- Gotowe projekty pozwalają na dokonanie wielu zmian na etapie adaptacji. W przypadku małych zmian architekci zawierają je w cenie obowiązkowej adaptacji i klient nie musi nic dopłacić. Pamiętajmy jednak, że zależy to od danego architekta,
- Możliwość sprawdzenia opinii o danym projekcie domu (np. na forach internetowych).
Z kolei do zalet projektów indywidualnych należą:
- Projekty indywidualne nie wymagają adaptacji do działki (od samego początku są projektowane na konkretną działkę, nawet na najmniejszą i najbardziej nieregularną działkę lub trudną pod względem ukształtowania terenu),
- Projekty na zamówienie spełniają wszystkie oczekiwania klienta,
- Projektowanie w dowolnej technologii budowy,
- Projekt indywidualny jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.
Jak natomiast wyglądają wady obu rozwiązań? W przypadku projektów gotowych będą to:
- Konieczność wykonywania adaptacji projektu domu do działki,
- Bardzo bogaty wybór gotowych projektów utrudnia znalezienie idealnego domu,
- Istotne zmiany ingerujące w konstrukcję budynku mogą okazać się bardzo kosztowne,
- Powtarzalność projektów sprawia, że w naszej okolicy może zostać zbudowany nawet taki sam dom.
Z kolei wady projektów indywidualnych, to:
- Cena, która jest wyższa od projektu gotowego,
- Długi proces projektowania,
- Ryzyko trafienia na złego projektanta, który nie ma właściwych kompetencji lub nie słucha potrzeb klienta,
- Nie można sprawdzić opinii o projekcie wśród innych klientów.
Wybór należy do Ciebie – podsumowanie
Jeśli nie znajdziemy wymarzonego projektu, wówczas architekt dokona analizy możliwych zmian w gotowym projekcie i wiążące się z tym koszty, co pozwoli ocenić, czy lepszym rozwiązaniem pod kątem finansowym będzie projekt indywidualny, czy wprowadzanie modyfikacji w „gotowcu”.
Jeśli natomiast masz konkretną wizję wymarzonego domu, a oferta rynkowa Cię nie zadowala, wówczas postaw na dom stworzony specjalnie na indywidualne zamówienie. Projekty na zamówienie są „szyte na miarę” i w pełni dopasowane do wszystkich potrzeb. Niestety taki komfort wiąże się z wyższymi kosztami oraz wymaga adaptacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.