Wnętrze domu pasywnego

Jaki dom określa się mianem pasywnego?

Artykuł partnera.

Wiele osób mylnie nazywa każdy dom energooszczędny pasywnym. Prawda jest jednak taka, że pomimo iż każdy dom pasywny jest energooszczędny, zasada ta nie działa na odwrót. Tylko spełniające ściśle określone standardy domy mogą być bowiem określane mianem pasywnych. Czym wobec tego jest dom pasywny i jakie warunki musi on spełniać, aby mógł być tak określany?

Czym jest dom pasywny?

Domy pasywne są wciąż stosunkowo nowym rozwiązaniem w branży budowlanej. Po raz pierwszy tego typu dom został bowiem wybudowany w 1991 roku, czyli zaledwie 20 lat temu w Niemczech. Był nim budynek szeregowy składający się z czterech mieszkań o łącznej powierzchni 156 m2.

Cała koncepcja domów pasywnych zrodziła się ze standardów, według których budynek mieszkalny jest w stanie funkcjonować niemal bez ogrzewania, zużywając nie więcej niż 15 kWh energii rocznie na 1m2 swojej powierzchni. Założenia te udaje się w nich spełnić dzięki temu, iż domy pasywne pozyskują ją w sposób bierny, stąd też wynika ich nazwa, czerpiąc ją z wykorzystaniem urządzeń i instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii, takich jak pompy ciepła czy fotowoltaika.

Podstawowe warunki, jakie muszą spełniać domy pasywne

Aby móc nazwać dom pasywnym należy więc spełnić określone wymogi, wśród których najważniejszym z nich jest występujący w nich niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,15 W/(m2K). Dlatego też stosuje się w nich warstwy izolacyjne o odpowiedniej grubości, które na przykład w przypadku konstrukcji drewnianych możliwych do przystosowania na pasywne  jakie oferuje producent domów drewnianych ITS z Koszalina wynoszą łącznie 42 centymetry.

Dodatkowo takie domy muszą mieć w całości przeszkloną południową ścianę, aby do jego wnętrza docierała jak największa ilość promieni słonecznych, za pomocą certyfikowanych okien trójszybowych z wielokomorową ramą.

Domy pasywne muszą także pozytywnie przejść test szczelności Blower test, który potwierdza brak występowania w nich nieszczelność powietrznych , a tym samym brak generowanych przez nie strat ciepła.

Zalety domów pasywnych

Choć wymogi, jakie muszą spełnić domy pasywne, nie zachęcają do ich budowy, ich zalety znacznie rekompensują związany z tym trud. Wyróżnić wśród nich można bowiem:

  • niskie koszty eksploatacyjne, przekładające się na szybki zwrot z inwestycji,
  • samoobsługowość domu,
  • doskonały mikroklimat we wnętrzach,
  • ekologiczność,
  • dużą wartość na rynku nieruchomości.

Ponadto wiele kwestii związanych z budową domu pasywnego może być także finansowanych z licznych dotacji oraz dofinansowań.

About the author

aminbd

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.