Dwóch chłopców pływa w ogrodowym basenie który ma czystą wodę

Jak zadbać o wodę w ogrodowym basenie

Basen w ogrodzie to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w przydomowych ogrodach. Wystarczy wygospodarować nawet niedużą powierzchnię działki, by móc bez ograniczeń cieszyć się kąpielami w słoneczne, upalne dni. Nawet nieduża niecka pozwoli na swobodne pływanie, a zarazem pomoże ograniczyć koszty budowania basenu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego kąpieliska, warto także zadbać o najwyższą jakość obecnej w nim wody. Krystalicznie czysta, regularnie filtrowana i oczyszczana, zachęci nas do korzystania z kąpieli oraz zminimalizuje ryzyko pojawienia się glonów i niepożądanych mikroorganizmów.

Zabezpiecz basen przed zanieczyszczeniem

W okresie, w którym nie korzystamy z basenu, warto zabezpieczyć go przed wpadaniem liści, gałązek czy owadów. Coraz częściej producenci dodają do basenów specjalne pokrywy, które można rozkładać nad całą powierzchnią niecki. Jeśli nie otrzymaliśmy takiej maty, należy zakupić ją samodzielnie. To niewielki ułamek kosztów budowania basenu, który znacząco ograniczy konieczność jego czyszczenia i ułatwi zachowanie wysokiej jakości wody. Dodatkowo przykryty basen znacznie wolniej się ochładza, dłużej utrzymując przyjemną temperaturę wody oraz zwiększa bezpieczeństwo przebywających w jego rejonie dzieci i zwierząt.

Systematycznie czyść wnętrze basenu

Odkryta niecka basenowa, zaskakująco silnie przyciąga wszelakie zanieczyszczenia – liście, kurz czy robaki. Wszystkie te elementy tworzą doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, wirusów, grzybów i glonów, groźnych dla kąpiących się ludzi. Z tego też względu wskazane jest ich systematyczne usuwanie. Warto wyposażyć się w kij teleskopowy ze specjalną siatką, która umożliwi wyławianie stałych fragmentów, pływających po powierzchni wody. Jeżeli zależy nam na dokładnym wyczyszczeniu dna i boków zbiornika, należy zakupić również przepływowy odkurzacz basenowy, podłączony do pompy wody. Pobiera on wodę wraz z zanieczyszczeniami, zbierając je w filtrze. Radzimy wliczyć go w koszty budowania basenu, gdyż znacząco ułatwi on utrzymanie krystalicznej czystości jego wnętrza.

Zamontuj pompy filtrujące

Pompy filtrujące to obowiązkowy element basenu w ogrodzie, który wpływa na utrzymanie czystości jego wnętrza. Zazwyczaj są one złożone ze skimmera, zlokalizowanego na wysokości lustra wody, przewodów oraz wiszącej lub stojącej na ziemi pompy. Skimmer zasysa płyn wraz z zanieczyszczeniami, które następnie są tłoczone do filtrów, wyłapujących wszystkie drobinki. W pompie możemy zamontować:

  • tradycyjny filtr papierowy,
  • model o właściwościach antybakteryjnych,
  • wersję z piaskiem kwarcowym o najwyższej efektywności.

Filtr w basenie należy wymieniać średnio co 2 tygodnie – w przypadku wkładu z papieru, bądź raz w sezonie – przy modelach piaskowych.

Regularnie stosuj preparaty z chlorem

Dostępny jest w formie tabletek, granulatu lub płynu Najczęściej wymaga stosowania specjalnych, pływających dozowników, które gwarantują jego stopniowe uwalnianie. Standardowo jedna tabletka, stosowana raz na kilka dni, jest w stanie odkazić 2m3 wody. Regularnie dawkowany chlor niweluje działanie pierwiastków miedzi, żelaza i magnezu, nadając wodzie atrakcyjny, błękitny odcień i przejrzystość. Dodatkowo zabija on zdecydowaną większość bakterii, mogących niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie.

Utrzymuj prawidłowe pH wody w basenie

Kobieta w przydomowym basenie

Utrzymanie optymalnego pH wody sprawi, że w naszym basenie w ogrodzie nie pojawią się nieestetyczne i groźne glony i grzyby. Prawidłowy odczyn zwiększy także skuteczność stosowanej chemii basenowej. Skuteczne w zwalczaniu glonów i mikroorganizmów, a zarazem bezpieczne dla naszej skóry będzie pH na poziomie pomiędzy 7,0 a 7,4. Zbyt wysokie spowoduje zielenienie wody, a zbyt niskie wpłynie destrukcyjnie na metalowe i plastikowe elementy basenu. Odpowiedni poziom pH możemy osiągnąć, stosując specjalne multifunkcyjne tabletki. Jeśli nie jesteśmy pewni odczynu naszej wody, warto wyposażyć się również w specjalny tester, który wskaże konieczność zmniejszenia lub zwiększenia poziomu pH.

Jeśli nie masz jeszcze własnego basenu w przydomowym ogródku zachęcamy do przeczytania artykułu na https://www.domowamozaika.pl/budowa-basenu-w-ogrodzie. Dowiesz się z niego, od czego zacząć budowę małego akwenu do codziennego relaksu w ciepłe, słoneczne dni.

About the author

aminbd

View all posts

1 Comment

  • Jest trochę zabawy chyba z takim basenem. Zresztą wydaje mi się średnio opłacalna inwestycja w naszym klimacie, ale mogę się mylić 🙂 ja tam wolę sobie z rodzinką pojechać w ciepłe dni na odkryte pływalnie i mieć spokój z utrzymywaniem własnego basenu w czystości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.