Domy jednorodzinne z piękną elewacją to jak kobiety w najmodniejszych sukienkach. O ile jednak sukienkę zawsze można zmienić, by wyglądać modnie i atrakcyjnie, o tyle elewacja domu powinna cieszyć oko przez wiele lat, bez potrzeby przeprowadzania kosztownych remontów.

Projekty domów ulegają modzie, jak wszystkie dziedziny naszego życia. Są sezony na domy parterowe, wraca moda na domy piętrowe, projekty domów z płaskim dachem. Zmieniają się trendy w technologii, używamy klasycznych cegieł, podobają nam się domki z drewna, wybieramy nowoczesne materiały budowlane, jak np. bloczki komórkowe.

Elewacja domu również ulega zmianom, zarówno pod względem kolorów, jak i materiałów zastosowanych do wykończenia domu.

Na pierwszy rzut oka dom jednorodzinny to ściany i dach. O te elementy (abstrahując od rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych) powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. A więc odpowiedzieć sobie na pytanie jaka dachówka i co na elewację.

Dachówka i okładzina ścian zewnętrznych powinny do siebie pasować. Dlatego ważne jest poznanie najnowszych trendów związanych z łączeniem tych dwóch elementów.

Nasze domy jednorodzinne zwykle dzielą się na dwie grupy: nowoczesne domy i klasyczne, tzw. projekty dworków. Obie wykorzystują dobre jakościowo materiały wykończeniowe, ale odmienne rodzaje.

Nowoczesne domy – beton i szkło

Elewacja domu nowoczesnego to np. tynki z dodanymi elementami szkła, metalu, klinkieru czy drewna. Do tego dochodzą stalowe balustrady czy szare elementy dekoracyjne, co nadaje całości chłodnego i surowego wyglądu, pożądanego w nowoczesnym budownictwie. Warto wiedzieć, że obecnie dostępne są kolorowe ramy okienne, które również można dobrać do koloru elewacji, która w przypadku domów nowoczesnych, jest stonowana, zwykle popielata lub biała. Szare okna plastikowe czy okna drewniane będą doskonałym uzupełnieniem tej aranżacji.

Nie można zapomnieć o bardzo istotnym elemencie, jakim jest dachówka ceramiczna czy blaszana. Projekty domów nowoczesnych zwykle stosują dachy płaskie lub dachy dwuspadowe. W przypadku tych drugich najlepszym rozwiązaniem będzie ciemna dachówka antracytowa czy grafitowa.

Tradycyjne domy w stylu dworkowym

Tradycję widzimy na dwa sposoby: murowane ściany z czerwonej cegły z dachówką również w kolorze czerwonym, lub biało-czerwone połączenie jasnych ścian z czerwonym dachem. Tu drewniane elementy widoczne są głównie na tarasach czy gankach, elewacja bowiem jest jednopłaszczyznowa, z zachowaniem albo naturalnej cegły albo malowana w jasne kolory.

Zresztą jasna elewacja to domena zarówno tradycji, jak i nowoczesności. Kojarzy się bowiem bardziej z elegancją, porządkiem aniżeli z konstrukcją bryły budynku. Dlatego wybierając materiały wykończeniowe nie możemy kierować się wyłącznie kolorem, ale przede wszystkim ze względów praktycznych zwracać uwagę na ich właściwości. Powinny być odporne na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, łatwo się nakładać i czyścić. Niektóre technologie budowy domu traktują elewację jako jedną z warstw izolacyjnych – wtedy materiały powinny charakteryzować się doskonałymi parametrami akustycznymi i cieplnymi.